İskender Kebap Facebook İskender Kebap Twitter İskender Kebap Instagram İskender Kebap Foursquare
loading...
İskender Kebap Şubeler
EFSANE DÖNER KEBAP LEZZETİNİN VE İSKENDER MARKASININ ASIRLIK ÖYKÜSÜ
İSKENDER Efendi

İSKENDER Efendi

İSKENDER Efendi
İskender Dükkan

CEVAT İSKENDEROĞLU

Yıl 1867; döner kebap lezzetinin doğuşu…

“DÖNER KEBAP” efsanesinin hikayesi, Mehmet oğlu “İSKENDER Efendi”nin Bursa'nın Kayhan semtindeki dükkânında başlar. O dönemde kuzu bir bütün olarak ve yere paralel biçimde odun ateşi üzerinde pişirilmektedir. Bu şekliyle kuzunun lezzetli parçaları herkese eşit dağılmaz. “İSKENDER Efendi” de bu durumun üzerine herkesin aynı oranda, eşit dağılımda aynı lezzeti alabilmesi için çözüm aramaya başlar ve en nihayetinde et pişirme ustası bir aileden gelen “İSKENDER Efendi”, uzmanlığıyla girişimci ruhunu bir araya getirerek yeni bir lezzet harmanı ve pişirme yöntemi ortaya çıkarır.

Kuzu etini öncelikle sinir ve kemiklerinden ayırır, dikey bir çubuğa kat kat yerleştirir ve dik olarak tasarladığı mangalın önünde döndürerek mangal kömüründe bu harmanı pişirir. Sonuç olarak da ortaya herkesin kuzunun en lezzetli parçalarını keyifle yediği, lezzet kültürümüzün önemli mihenk taşlarından döner kebap hayat bulur. “İSKENDER Efendi”'nin ortaya çıkardığı “DÖNER KEBAP” lezzeti ilk gün ki reçetesiyle, “İSKENDEROĞLU” ailesinin yeni kuşakları tarafından korunarak hem “TÜRKİYE” çapında, hem de dünya çapında ağırlanan tüm misafirlerle paylaşılmaya devam eder.
Kebap
İskender
Kebapçı İskender
Bursa Kebapçı İskender
İskender Kebapçısı
Bursa İskender Kebabı
Bursa İskender Kebapçısı
Hakiki İskender Kebabı
İskender Kebabı
Genç yaşta “DÖNER KEBAP” lezzetini ortaya çıkaracak kadar yenilikçi ve konusunda uzman olan “İSKENDER Efendi”, "İSKENDER®", "BURSA KEBAPÇI İSKENDER®", "İSKENDER KEBAPÇISI®", "BURSA İSKENDER KEBABI®", "BURSA İSKENDER KEBAPÇISI®", "KEBAPÇI İSKENDER®", "HAKİKİ İSKENDER KEBABI®", "İSKENDER KEBABI®" seri müşterek markalarının temellerini de atmıştır. “İSKENDER Efendi”'nin üç erkek çocuğu; Nurettin, Süleyman ve “CEVAT İSKENDEROĞLU” da Bursa'nın Kayhan semtinde doğan bu tarihi lezzet mirasını bil fiil titizle çalışarak ve özünü koruyarak bir sonraki nesle aktarmışlardır.
Cevat İskenderoğlu

CEVAT İSKENDEROĞLU® TESCİLLİ BİR HİZMET MARKASIDIR.

CEVAT İSKENDEROĞLU

“İSKENDER Efendi”nin üç erkek çocuğundan biri olan “CEVAT İSKENDEROĞLU” büyük ağabeyi Nurettin İskenderoğlu ile birlikte 1930'lu yılların başında, “BURSA” Kayhan'da babaları “İSKENDER Efendi”’nin ilk açtığı “İSKENDER®” dükkanından Atatürk Caddesi'ne, yani bugünkü Tayyare Kültür Merkezi yanındaki köşeye, yeni dükkânlarına geçerler. İki kardeş, babaları “İSKENDER Efendi”’nin koyu ahşap dükkânından farklı olarak, bu yeni dükkânı mavi ve beyaz renklerinde boyatırlar ve meşhur “KÖŞE MAVİ DÜKKÂN”nın hikayesi bu şekilde başlar.

DEVAMI...

Cevat İskenderoğlu

“Cevat İSKENDEROĞLU, müşterisi ile özdeşleşmiş ve mavi dükkanda yetmiş yıldan fazla bizzat çalışmıştır. ”

"Döner ocağında çalıştığı saatlerde döner kesişini seyredenlere döner tattırması ve onlarla sohbeti bugün de tüm müşterileri tarafından dilden dile anlatılmaya devam etmektedir."

İSKENDER® | BURSA KEBAPÇI İSKENDER® | İSKENDER KEBAPÇISI® | BURSA İSKENDER KEBABI® | BURSA İSKENDER KEBAPÇISI® | KEBAPÇI İSKENDER® | HAKİKİ İSKENDER KEBABI® | İSKENDER KEBABI®